چرا نرگس زیبا باید بمیرد؟ "من هیچ اعتراضی به او نداشتم"، زنی که او را آتش زد، گفت.

نرگس آچیک‌زی
سن: ۲۳
احراق: ۷ دسامبر ۲۰۰۹
محل سکونت: زایست، هلند
اصل: افغانستان
فرزندان: ندارد
متجاوز: خواهر دوست یکی از دوستان نامزدش هارون مهرابان

چهارده سال پیش، در دوشنبه ۷ دسامبر ۲۰۰۹، دانشجوی جوان و زیبای نرگس آچیک‌زی (۲۳ ساله) پیش درب آپارتمان خود در یک آپارتمان در خیابان لان فولنهووه در زایست، هلند، با ریختن روغن موتور بر روی خود و احراق شد. این اتفاق دو هفته پیش از ازدواج اجباری او با نامزدش هارون مهرابان و یک هفته پیش از یک دادگاه جعلی علیه کارفرمای سابقش رالف گایسن به دلیل افترا و توهین رخ داد.

نرگس آچیک‌زی: "من بعداً با مردی از انتخاب خودم ازدواج خواهم کرد، در غیر این صورت در جهنم سوخته می‌شوم!"

"زن قربانی افتخار و به دلیل تهدید شرکت!"، اظهارات یک کارآگاه ناشناسی که در تحقیقات قتل دو روز پس از قتل شرکت داشت، بیان شد. این نقل قول به عنوان پایه برای چندین گزارش رسانه‌ای استفاده شد که در آن قتل نرگس به عنوان قتل افتخار تلقی شد. کارفرمای سابق نرگس، گایسن، در مکالمات و ایمیل‌ها به بازرسان فشار می‌آورد تا مهرابان و وکیل او، رویزندال، را به سرعت بازداشت و متهم به جرم قتل کنندگان/هم‌متهمان قتل که در آن گایسن به عنوان شاهد در دعاوی کیفری علیه آن‌ها شرکت خواهد کرد و به قضات توضیح می‌دهد که چرا متهمان نرگس را احراق کردند.

قتل وحشتناک روی دوربین‌های نظارتی ضبط شد. در ویدیو، می‌توان دید که نرگس دارایی در حال سوزش روی زمین می‌چرخد، وارد و خارج از آسانسور می‌شود. همسایگان سعی کردند با قاشق‌های آب نرگس را خاموش کنند. پلیس اعلام کرد که در جستجوی یک زن ۱.۶۰ متری با زخم سوختگی در دست هستند. عکس‌های قاتل منتشر شدند، و تیم تحقیقاتی موضوع زیر را درباره احتمالی دلیل منتشر کرد: "نرگس افغانستانی است و برخی از مردم فوراً فکر می‌کردند که این ممکن است مربوط به افتخار باشد. اما پلیس هیچ اطلاعاتی ندارد که این واقعاً درست باشد، اما همچنین این را کاملاً از میان نمی‌برد. همچنین شایعاتی وجود دارد که مرگ او ممکن است به اختلافات حقوقی مرتبط باشد که نرگس درگیر شده بود، اختلافاتی که هیچ ارتباطی با زمینه اسلامی او نداشته باشد.".

خانواده و دوستان نرگس اظهار کردند که او توسط سه مرد هلندی با ماسک سوزانده شده است، که یکی از آنها کارفرمای سابق او، رالف گایسن بود که از مدت طولانی با او دعوایی داشت چرا که او را به انجام کارهای بدون پرداخت حقوق مجبور کرده بود و او و نامزدش را در اینترنت سیاه کرده بود با اتهامات جعلی به آنها از کلاهبرداری، تهدید و یک حمله مرگبار. بر اساس دوستان نرگس، آن مرد هلندی، رالف گایسن، نتوانست تحمل کند که نرگس به دلیل عشق از اراده خودش با نامزدش ازدواج کند و او را به دلیل حسادت سوزاند.

پلیس زایست شناخته شده بسیار بد، مستقیماً پس از قتل، تعدادی از همسایگان اعلام کردند که هیچ اعتمادی به حرفه‌ایت و تخصصیت پلیس زایست ندارند. کارفرمای سابق نرگس ادعا کرد که افسران در رسانه‌ها دروغ می‌گویند و که اختلاف حقوقی نرگس به واقعیت مرتبط است با تبدیل مجبور به اسلام و ازدواج غیرقانونی او با مسلمان. کارفرمای سابق نرگس تمام اسناد رسمی پرونده کیفری را منتشر کرد، تا هر کس بتواند خودش را درباره دروغگویی افسران در مورد جنبه اسلامی در اختلاف حقوقی نرگس مطمئن کند. نرگس به خدا ایمان نمی‌آورد، در روزه رمضان شرکت نمی‌کرد و گفت که گوشت خوک را خوشم می‌آید. ماه‌ها پیش از ازدواج اجباری او با هارون مهرابان، رفتار او نسبت به کارفرمایش تغییر کرد. نرگس اعلام کرد که والدین او والدین او را می‌شناسند، که او باید قرآن را بخواند و از او دوری کند. بر اساس کارفرمای سابقش، او بیشتر دوست داشت با او ازدواج کند، اما نمی‌توانست این کار را بخاطر خانواده‌اش انجام دهد..

نرگس آچیک‌زی: "ازدواج با مرد افغان یا دوست ثروتمند!"

کارآگاهان صادق که در تحقیقات مشغول به کار بودند، ادعاهای افغان‌ها را که کارفرمای سابق نرگس به احتمال زیاد مسئول قتل است، به عنوان بدترین نوع افترا محکوم کردند. با یک پیام رمزآمیز در رسانه محلی، پلیس تمام اظهارات مرتبط با وی درباره مسئولیت در قتل را به پایان رساند: "کارفرمای سابق نرگس آچیک‌زی در حال حاضر مظنون نیست. این دو تن دارای دعوای بزرگی بودند."

یک ماه پس از قتل، قاتله در حضور برادرش و نامزدش به یک کلانتری در اس مراجعه کرد و اعلام کرد که ارتباطی با قتل دختر افغانی در زایست دارد. در پی این اظهارات، او دستگیر شد. مواد DNA او در وسیله ای که در قتل استفاده شده بود و دستش سوخته بود حضور داشت. هیچ کس شکی نداشت که این زن، که خواهر یکی از دوستان هارون مهرابان بود، قتل را ارتکاب کرده است. تنها اینکه چرا این کار را کرده است سوال باقی مانده است. او با نرگس سطحی آشنا بود و هیچ اختلافی با او نداشت.

قاتله ادعا کرد که از نرگس آچیک‌زی حسادت نمی‌کرد یا عاشق هارون مهرابان نبود

در یک انجمن خصوصی برای دختران افغان، یک آشنای نرگس داستانی را درباره دیدارش با مادر نرگس تعریف کرد. "وقتش بود که دخترم برود!"، به گفته او چندین بار گفته شده بود. این اظهارات با زنی جوان مناسب است که مشکلاتی درون خانواده/خاندان ایجاد کرده است. در همان انجمن، دوستان نرگس نوشتند که او به دلیل افتخار خواستگاری، چون عاشق پسر هلندی بود و می‌خواست با مردی از انتخاب خودش ازدواج کند، در احراق آتش انداخته شد. یک برادر هارون مهرابان در انجمن خصوصی عضو شد و به شدت به اظهارات افراد، مادر و نامزد نرگس اعتراض کرد، او فکر می‌کرد که دختران مادر و نامزد نرگس را برای دخالت در این قتل وحشی محکوم نمی‌کنند، و تهدید کرد تا با والدینشان تماس بگیرد.

کارفرمای سابق نرگس آچیک‌زی یک دعوای دادی از هارون مهرابان و وکیل او آقای پیتر هانس رویزندال دریافت کرد. آنها نپذیرفتند که او به کارآگاهان و دیگران اشاره کرده بود که احتمالاً در قتل نرگس آچیک‌زی دست داشته‌اند. آنها احساس توهین شده و قربانی افترا و توهین شدن شدند. در دعوای دادی، یک نامه نیز بود که وکیل رویزندال به شهردار زایست نوشته بود. رویزندال به دیدار شهردار با خانواده نرگس و قول او به سحر آچیک‌زی برای انجام لازمات برای متوقف کردن رفتار نامشروع رالف گایسن اشاره کرد. دادگاه اوترخت پس از بررسی مختصر به سود مهرابان/رویزندال تصمیم گرفت و گایسن را از ادعای مشارکت در قتل نرگس ممنوع کرد.

رهبر تحقیقات: "هیچ نشانی برای افتخار قتل وجود ندارد!"

رهبر تحقیقات تین کیوس خانواده و نامزد نرگس را محافظت کرد و در تلویزیون اعلام کرد که پلیس هیچ نشانی برای افتخار قتل ندارد و این برای خانواده سخت است که جامعه به این شکل به آنها نگاه کند. "از این نظر می‌توانید به سادگی افتخار قتل را نادیده بگیرید"، او گفت. روز بعد از پخش برنامه، رهبر تیم توسط خبرنگار جنایی هندریک یان کورترینک مورد انتقاد قرار گرفت. "به طور صریح، این غیرمنصفانه است که یک سخنگوی پلیس در تلویزیون یک نظر به این قطعیت بیان کند در حالی که هیچ روند قضایی انجام نشده است"، او نوشت. سال‌ها بعد، رهبر تحقیقات از یوتیوب خواست که صورتش را به دلیل دلایل حریم خصوصی مات کند.

Laan van Vollenhove در Zeist

  در دادگاه، تیم تحقیقات یک زمان‌بندی با لحظاتی که خوب با افتخار قتل و یک اختلاف حقوقی کاملاً دست از دست داده همخوانی دارد، ارائه کرد. یک ماه قبل از تلاش برای قتل، قاتله با نام مستعار تماسی با نرگس برقرار کرد. او می‌خواست قراری بگذارد تا مسئله‌ای را بررسی کند، اما نرگس این کار را نخواست. یک ساعت قبل از قتل، قاتله به آپارتمان والدین نرگس رفت، که در همان خیابان زندگی می‌کردند. در اسنادی که تیم تحقیقات به قضات ارسال کرده بود، طبق شهادت یکی از همسایگان، از "مانع شدن از ازدواج اجباری" به عنوان دلیل گفته می‌شود.

قاتله: "من هیچ مشکلی با او نداشتم!"

"من هیچ مشکلی با او نداشتم!"، قاتله به قضات در پاسخ به سوالات در مورد دلیل گفت. او چندین بار اعلام کرد عاشق هارون مهرابان نبوده است. او نمی‌خواست بگوید چرا این کار را کرده است. وکیل او به او پیشنهاد داده بود درباره دلایلش سکوت کند. بهترین دوست قاتله در دادگاه به عنوان شاهد به نام وکیل عمومی اظهار کرد که قاتله عاشق هارون مهرابان بوده است و وقتی شنید که تاریخ ازدواج تعیین شده است، بسیار گریه کرده است. از آنجایی که قاتله در اولین درجه و در دادگاه تجدید نظر به حسادت انکار می‌کرد، در گزارش رسیدگی دادگاه محکمه آرنهم-لواردن آمده است که در پرونده، نشانه‌هایی وجود دارد که متهم احتمالاً حسادت به قربانی داشته است.

معاون دادستان مردی ناشناس که 3 روز پس از قتل یک قرارداد با نرگس در برنامه زمانی خود داشت تا مورد او علیه کارفرمای سابقش را بررسی کند، همان معاون دادستانی است که می‌توانست تصمیم بگیرد که آیا نامزد و وکیل نرگس باید براساس شکایت کارفرمای سابقش مورد پیگیری قرار گیرند یا نه. این معاون دادستان اصلاً از نظریه‌پردازی نبود، تصمیم گرفت که پس از سال‌ها تعویق، شکایت را رد کند و نامزد و وکیل نرگس را به عنوان سفارش دهندگان قتل، اغوا، اخاذی، افترا و تهدید مورد پیگیری قرار ندهد.

افسری که در سال 2008 به نرگس کمک کرده بود تا شکایت جعلی علیه کارفرمای سابقش را بنویسد، تصمیم گرفت که نیز شکایتی علیه او بدهد به دلیل توهین، افترا و اخاذی، زیرا او را متهم کرده بود که در ارتباط با کمپین اخاذی حقوقی نرگس، هارون مهرابان و وکیل آنها نقش بدی داشته است. شکایت اول او رد شد.

با شکایت دوم او در سال 2017، دوباره به دلیل توهین، افترا و اخاذی، موفق‌تر بود. رئیس او نیز به دلیل توهین، افترا و اخاذی شکایت کرد تا اینکه اعتراضات خود درباره عملکرد کارفرمای سابق نرگس را در دادگاه ترکیب کنند. به گفته قضات، گایسن خیلی زیاده روی کرد با اینکه افسر، رئیس او و پلیس زایست را در یک ویدیوی یوتیوب و در ایمیل‌ها به اتهام پنهان کردن فساد، اخاذی، افترا و افتخار در اطراف قتل نرگس آچیکزی متهم کرد. رئیس پلیس ادعا کرد که احساس بسیار توهین شده‌ای داشت که رالف گایسن پلیس زایست را "جمعیتی فاسد" نامیده بود و قضات به او باور کردند. رئیس پلیس البته اعتراف کرد که به طور بسیار پراکنده در تحقیقات قتل دخالت داشته بود. با این اقدام، او جلوی این را گرفت که ماموران تماسی با بانک برای درخواست اطلاعات شخصی از نرگس مهرابان، کلاهبردار اینترنتی، بگیرند. به گفته کارفرمای سابق نرگس، بیش از 60 شکایت علیه نرگس و هارون مهرابان توسط قربانیان کلاهبرداری اینترنتی ثبت شده بود و رده 10 نتایج جستجو در گوگل برای نرگس مهرابان-آچیکزی در روزی که او در آتش سوخته شد، بسیار منفی بود. قضات گفتند که اتهامات عمومی گایسن می‌تواند تأثیر منفی بر روی حرفه‌های ماموران مرتبط داشته باشد و او را ممنوع کردند از توهین به ماموران پلیس زایست. گایسن به دلیل توهین به ماموران محکوم شد و مجبور شد 150 یورو جریمه به رئیس پلیس زایست بپردازد.

قاتله در نهایت بر اساس داستان‌های کاملاً افسانه‌ای به عنوان رقیب عاشق حسود و اختلال روانی به محکومیت به حبس از 12 سال و پذیرش اجباری در یک کلینیک محکوم شد، جایی که به انتظار می‌رود باید 8 سال دیگر در آنجا بماند.
Posted in پژوهش, قتل ناموسی.